בעמוד זה תמצאו גם רשימת אטרקציות, וגם מידע למטייל, כולל איך להגיע (בתחתית העמוד). 

חדש: דף וורוצלב לילדים ומשפחות -  קישור.

חדש: אטרקציה לילדים וגם למבוגרים: הידרופוליס - עולם המים - מיצדגים הקשורים לאוקיינוסים, נהרות ומים באופן כללי - לא גדול אבל מומלץ לשעתיים-שלוש. גם חינוכי וגם מהנה עד מאוד.

קישור: http://hydropolis.pl/?lang=en

רשימת אתרים ואטרקציות בורוצלב פולין:

1. Rynek and Plac Solny

הכיכר המרכזית וכיכר המלח. באזור זה בלב ליבה של העיר תבלו מספר פעמים  - רוב האתרים במרחק הליכה מכאן והאזור עצמו מלא יופי ואוירה. יש מוזיאון צנוע בבניין העירייה, אך הארכיטקטורה של הבניין מהווה מוקד משיכה מהשורה הראשונה. להבדיל מוורשה, שם אין ממש כיכר מרכזית, בווצלב ברור איפה הכל קורה. יש לרוב מופעי רחוב, ובסופי שבוע בדרך כלל יש אירוע כלשהו. מדי פעם נתקלים בתהלוכות שונות, שווקים, ירידים או פעילות לילדים. באזור מאות מסעדות ובתי קפה – לא קל לבחור ולא פחות קשה להמליץ! (יש כמה הצעות למטה) רוב המטיילים נהנים פשוט מלתפוס שלווה על ספסל קורב למזרקה, או בבית קפה.

 

בשעות הקטנות של הלילה התמונה משתנה. באזור עשרות פאבים ומועדונים תוססים. כאמור, כל תושב חמישי בעיר הוא סטודנט. חיי הלילה של וורוצלב אטרקציה שמושכת צעירים מכל רחבי אירופה. אחת הסיבות לתופעה, מלבד יחס טוב לתיירים, עלות הבילוי יחסית נמוכה. בירה עולה בערך 10 זלוטי (במקומות היקרים יותר) וקוקטייל בסביבות 20 זלוטי. לא קשה למצוא פאב עם בירה ב- 5 זלוטי. באופן כללי, עלות המחיה והמחירים בוורצלב נמוכים ב- 30-50 אחוז מהמחירים בישראל.

 

לקראת סוף נובמבר (21 לנובמבר עד ה- 22 לדצמבר), נפתח בוורוצלב שוק קריסמס מרהיב - Christmas Market. חובה לראות.

 

2. Ostrow Tumski - Cathedral Island

אי הקתדרלה. כיום כבר לא ממש אי (למרות שצריך לחצות שני גשרים בדרך מהמרכז), אבל יש שם קתדרלה מרשימה, ורחובות  צדדיים מיוחדים ויפים. סקרנים ימצאו מספר גנים פנימיים השייכים לכנסיות ולמנזרים באזור. את המזרקה קשה לפספס ויש סיפור מעניין הקשור לפסלי המלאכים ולדמויות שבמזרקה. כדאי להגיע דרך הטיילת הקצרה שבה מצוי המזח שממנו סירות התיירים יוצאות לסיור בנהר או לעבר גן החיות. בדרך לקתידרלה כנראה תעברו גם דרך גשר המנעולים. 

תאורת הרחוב של הגשר היא על בסיס גז ומופעלת כל ערב ע"י פנסאי (מדליק פנסים).

 

3. St. Elizabeth Church

כנסיות מסביב לריינק – כנסיית אליזבט הקדושה למשל – בפינה הצפון מערבית. בכנסייה מגדל תצפית של 92 מטר. אין מעלית. המבנים ברחבה מול הכנסיה - גם להם יש סיפור מעניין, למבנים קוראים עמי ותמי או בשם המקור הגרמני הנזל וגרטל (hänsel und gretel) או בפולנית יאש  אי מאוגושה (יוחנן הקטן, ומרי הקטנה). הם מחוברים ובמקום החיבור שיוצר מעין גשרון יש כיתוב בלטינית: המוות הינו השער לחיי הנצח (mors janua vitae).  עוד כנסייה מעניינת עם מיצג יפה של מאות בובות מיניאטורות נעות - נמצא בגף הימיני של כנסיית  Church of St. Mary on the Sand בדרך לאי הקתדרלה, הכניסה מעבר לפינה מגשר המנעולים.

 

4. Hala Stulecia - Centennial Hall

היכל המאה -מבנה רשום כאתר מורשת עולמית של UNESCO. נבנה ב- 1913 ע" מקס ברג בשיטה מתקדמת מאוד לאותה תקופה. מדובר בהיכל תרבות גדול שיכול להכיל עד 10,000 איש וכולל מרכז כנסים וקונגרסים. 

 

4.5 Fountain and Pergola

צמוד להיכל המאה (מהסעיף הקודם) יש מזרקה מבין הגדולות באירופה. בחודשי הקיץ יש מדי שעה מופע אור-קולי. מומלץ להגיע מאוחר ולצפות בשעות החשיכה. בדרך כלל ההופעות כל שעה עגולה עד עשר בערב. 

 

5. Japanese Garden

גן יפאני - קרוב להיכל למזרקה יש גם גן יפאני מעניין ויפה. מקום לתפוס שלווה, לטייל ולנוח. פתוח רק בין אפריל לסוף אוקטובר. 

 

6. Panorama

תמונה / מיצג גדול וייחודי אשר מקיף את המבקר 360 מעלות.  מדובר בציור שמימדיו 114 מטר על 15 מטר. האתר חלק מהמוזיאון הלאומי שנמצא סמוך למקום. 

 

7. National Museum

המוזיאון הלאומי וורוצלב - מכיל מספר רב של תצוגות, כולל אומנות קלאסית ומיצגים מהמאה ה-12 עד המאה ה-20, אומנות אירופאית ואומנות מודרנית.

הבניין עצמו מעניין ויפה, צמח מטפס עוטף את רובו. כאשר נתגלו עכברים במוזיאון, חתולים נשכרו לצוד אותם.

 

ישנם עוד מוזיאונים רבים בעיר. לרשימה מלאה לחץ כאן.

 

8. University of Wroclaw

אוניברסיטת וורוצלב - אחת האוניברסיטאות העתיקות ביותר באירופה, יוסדה ב 1702. האוניברסיטה התפתחה מבית ספר צנוע שנוהל על ידי מסדר הישועים. מתחילת המאה ה-20 תשעה מבוגרי האוניברסיטה ואנשי סגל זכו לפרס נובל. מול המבנה הראשי יש מזרקה עם פסל של סטודנט ערום המחזיק חרב סיף. סיפורו של הסטודנט כולל הימורים שהביאו אותו לפשיטת רגל (ובגדיו) - והפסל שימש אזהרה לסטודנטים - ראו מה קורה למהמרים. 

 

מעט היסטוריה - לפני עליית הנאצים לשלטון, היו הרבה סטודנטים יהודיים (פי שלוש ייצוג בערך),  אשר התאגדו בשתי אחוות. לאחת מהן היה מוטו - 

Nemo me impune lacessit

או באנגלית: No one "cuts" (attacks) me with impunity

 

8.5 האולם הכי יפה של האוניברסיטה Aula Leopoldina צריך לשאול במקום איך להיכנס. במבנה סמוך יש גם כנסיית בארוק יפה מאוד עם הרבה אומנות. לא תמיד פתוחה אבל שווה לנסות. 

 

9. Jatki 

יאתקי -רחוב הקצבים - שהפך לרחוב אמנים עם אנדרטה לזכר חיות שנשחטו. שווה להסתובב מעט ברחובות הסמוכים.

 

10. White Stork Synagogue 

בית הכנסת ששרד את ליל הבדולח כי היה צמוד למבנים של גרמנים, שופץ ב- 2010 ומשמש היום גם כמוזיאון וגם מארח אירועי תרבות שונים. 

השיפוץ וחלק ניכר מהפעילויות - בזכות עמותת בנטה קאהן. אודות העמותה וחלק מהפעילויות ניתן לבקר באתר: http://fbk.org.pl/new/en/. 

למשל, באוגוסט ישנם קונצרטים שונים בכל יום ראשון בערב בבית הכנסת. שם בית הכנסת לקוח משם של פונדק עתיק שהיה במקום. סיור וירטואלי

 

11.  Jewish cemeteries

בתי קברות יהודיים - העתיק יותר נמצא 10 דקות נסיעה דרומה ממרכז העיר ברחוב Ślężna 37/39. בדרך כלל פתוח מתשע בבוקר עד שש בערב, לא בשבת ובחגים, ובחורף נסגר מוקדם יותר. 

 

12. Zoo and Africarium

גן חיות ואפריקאריום - לא גדול מאוד אבל יפה וישמח ילדים ואוהבי חיות. במתחם מבנה גדול המכיל כמה איזורי אקלים ואקווריום גדול.

 

13. Dwarfs of Wroclaw

גמדים (או "מסלול הגמדים") - ברחבי העיר גמדים קטנים רבים (פסלים מברזל)- העוסקים בפעילויות שונות. אוסף ייחודי של גמדים אלו מהווים מוקד משיכה לתיירים, וישנם מפות שמראות איפה הגמדים מתחבאים. הגמדים מהווים סמל לא רישמי של העיר.

 

14. Four Temples District and the moat promenade

איזור ארבעת המקדשים וטיילת החפיר - באזור נמצא בית הכנסת (מסעיף 11) ושלוש כנסיות מזרמים שונים. באזור, בעיקר ברוחב וודקוביצה (wlodkowica) יש מספר מסעדות ובתי קפה. לאורך החפיר באזור (שמקיף את רוב העיר) יש טיילת יפה. 

 

15. The Botanical Garden

גן בוטני בגודל 7 דונם שמכיל 7500 זנים של צמחים, חלקם בחממות וחלקם מסביב אגם קטן.

 

16. City Museum

המוזיאון העירוני - נמצא בארמון מלכותי משנת 1719. כאמור, ישנם עוד מוזיאונים רבים בעיר. לרשימה מלאה לחץ כאן.

 

17. Shopping

יש במרכז העיר קניונים רבים. במרחק של עשר דקות הליכה בערך מהכיכר יש את גלריה דומיניקנסקה, רנומה ואקראדי. קצת רחוק יותר, ומעט גדולים יותר, יש את מגנוליה פארק ופאסאז' גרומוולסקי. קניון קטן יותר ומעניין נמצא במגדל SKY TOWER גורד שחקים היחידי בוורוצלב והגבוהה בפולין. יש בו גם תצפית בקומה העליונה. בקניון זה יש גם באולניג וג'אמבורי לילדים. בכניסה יש פסל של האמן סלבדור דאלי. 

 

18. Sunday Market

בימי ראשון בבוקר, עד אחת בצהריים בערך, יש שוק גדול ליד Plac Orlat Lwowskich - מעט מערבית לאזור ארבעת המקדשים, כמה דקות הליכה מבית הכנסת.

 

19. Hala Targowa - In-door Market

שוק מקורה - שוק בעיקר של פירות ויקרות אך לא רק. בתוך מבנה ישן, לא רחוק מאי הקתדרלה.

חדש: אטרקציה לילדים וגם מבוגרים: הידרופוליס - עולם המים - מיצדגים הקשורים לאוקיינוסים, נהרות ומים באופן כללי - לא גדול אבל מומלץ לשעתיים-שלוש. גם חינוכי וגם מהנה עד מאוד.

קישור: http://hydropolis.pl/?lang=en

אתרים נוספים: 20. בית האופרה - אחד הטובים בפולין 21. תחנת הרכבת  22. האיצטידיון העירוני 23. מפרץ הגונדולה 24. בית האופרה 25. פסלים 27. תיאטרון הבובות והפארק לידו 28. גבעת הפרטיזנים 29. אקווה פארק (פארק מים ומתקני סאונה רבים מסוגים שונים) 30. מרוצי סוסים, 31. המרינה 32. אי החול 34. אומנות רחוב (רכבת לשמיים, קהל פסלים חוצה את כביש הדורות) 35. הגן הדרומי  36. מבשלות בירה ובידור למבוגרים  37. שוק עתיקות בעיירה סמוכה ועוד... זה כבר וורוצלב למתקדמים. מוזמנים לשלוח מייל ולבקש פרטים.

 

מי שאין לו הרבה זמן או שיכולתו ללכת מוגבלת, מומלץ לעשות סיור פרטי באמצעות רכב חשמלי (סוג של קרונית גולף) - הם לרוב חונים בצידי הכיכר המרכית.

 

סיורים מודרכים בעיר ובאזור - אנא צור קשר. בתיאום מראש ניתן לארגן טיולי סוסים, day trips, סדנאות שירה ביידיש, אירועים מיוחדים והופעות.

נהג מלווה שיקח זוג או משפחה ליום בשלזיה שיכלול ביקור בטירה, מבצר, מנהרות, כנסיה מפוארת מעץ וכפר - החל מ- 100 יורו ליום. 

מידע למטייל מתחת לתמונות בהמשך.

Rynek

Rynek

Cathedral Island (Ostrów Tumski)

Cathedral Island (Ostrów Tumski)

The White Stork Synagogue

The White Stork Synagogue

Jewish Cemetery

Jewish Cemetery

Jewish cemetery

Jewish cemetery

National Museum

National Museum

Piwnica Świdnicka entrance

Piwnica Świdnicka entrance

Notice the statues of a wife throwing a shoe at her drunk husband. One of the oldest restaurants in Europe.

Cathedral Island

Cathedral Island

The Wroclaw University

The Wroclaw University

The university taught nine Nobel Prize winners.

Puppet Theatre building

Puppet Theatre building

Swidnica monthly antique market

Swidnica monthly antique market

Fountain

Fountain

Odra

Odra

park

park

old promenade

old promenade

מידע למטייל:

 

איך להגיע:

חברת LOT הפולנית מפעילה טיסות ישירות מתל-אביב לוורצלאב בימי שני וחמישי בשעות הערב, וטיסות חזרה בימי שלישי ושישי מוקדם בבוקר. 

בנוסף גם חברת ריינאייר האירית מתחילה לפעול בנובמבר, טיסות ישירות יצאו ויחזרו בימי שני ושישי.

ניתן להגיע גם ברכבת מערים מרכזיות כגון וורשה. ניתן לבדוק רכבות באתר: http://rozklad-pkp.pl/en

רצוי מאוד לקחת רכבת IEC  Intercity או IEP  -  יותר יקרה אבל יותר נוחה, מהירה ומודרנית. נדיר להתקל בבעיות. חברה נוספת TLK - גם בסדר, אך יותר איטית, ורצוי לסוע מחלקה ראשונה, מעט יותר יקר אבל הנסיעה תהיה נינוחה יותר. המחירים נעים בין 60 זלוטי ל-140 זלוטי בערך. רצוי להימנע מהחלפת רכבות, זה לא קל לתיירים ולפעימים יש מספר דקות להחליף רכבת, ורכבות מאחרות. בכל מקרה משך הנסיעה בין 3:45 שעות ברכבת מהירה ל- 7 שעות ברכבות ישנות עם מסלול ארוך.

 

פחות מומלץ אך בהחלט אפשרי לקחת אוטובוסים של חברת פולסקי-בוס (http://www.polskibus.com/en/bus-stops). תדירות יותר גבוהה מרכבות, מחיר יחסית זול (בין 20-45 זלוטי בדרך כלל), 4.5-6 שעות נסיעה מוורשה. 

 

תחבורה ציבורית:

מונית משדה התעופה תעלה בין 40-60 זלוטי למרכז. 

אוטובוסים וטראמס - 3 זלוטי, עדיף לקנות כרטיס יומי או לכמה ימים. מכונות כרטיסים יש על רוב האוטובסים והטראמים (תשלום בכרטיס אשראי בלבד) או במכונות בתחנות ראשיות (כרטיסי אשראי ומזומן) - במכונות ניתן לשנות שפה לאנגלית. עדיף לקנות כרטיס לתקופת זמן (מחצי שעה לשבוע).  

 

מונית: מספר טלפון של תחנת מוניות לא יקרה: RYBA TAX: 516007700 / TIGER TAXI 500250200  .  להשכרת רכב, החל מ-120 זלוטי ליום, אנא צור קשר.

 

איפה לישון:

בכל מקום באזור העיר העתיקה - בתוך גבולות החפיר. אנא להזמין באמצעות המערכת בעמוד הבא (לינה) או ליצור קשר במייל.

 

איפה כדאי לאכול:

פיירוגארניה,  (פיירוגי זה המאכל הלאומי)  ברנרד  (מודרני מרכז אירופאי) וקורנא האטה (מסעדה פולנית כפרית).

 

צמחונים / טבעונים:

VEGA Bar Wegański

 

אוכל כשר:

אין מסעדה כשרה, אך יש מספר מוצרים כשרים בסופרמקרטים הגדולים (בעיקר בקניונים). ישנו גם בית קפה עם מוצרים כשרים בקרבת בית הכנסת.

למידע נוסף אפשר ליצור קשר עם ממלא מקום הרב של הקהילה היהודית, דוד בסוק, באמצעות מייל davidbasok@gmail.com. בעקרון יש בחדר אוכל של הקהילה ארוחות כשרות בין 12:00 ל- 13:30 (יום שני עד שישי) אך כדאי לבדוק מראש: קישור לאתר של הקהילה.

 

איפה להתחיל לשתות:

spizKontynuacja

 

איפה להתחיל לרקוד:

Maniana - או מועדונים אחרים בסביבה

 

כמה עולה לאכול / לשתות:

ארוחה במסעדה זולה או מזון מהיר - עד 25 זלוטי. בינונית עד 50 זלוטי. קפה: בין 6-12 זלוטי, תלוי איזה ואיפה. בירה כאמור סביבות ה- 10 זלוטי.